Wielozadaniowy MIT!

Aktualizacja: mar 9


Co raz więcej osób stara się wykonywać możliwie najwięcej czynności w tym samym czasie. Jedzenie i przeglądanie telefonu, prowadzenie samochodu i rozmowa przez telefon, czy czytanie maila i rozmowa z osobą siedzącą obok Ciebie. I wszystko wydawać by się mogło ok, gdyby nie jedno kluczowe pytanie: Co jest dla Ciebie istotne, ilość czy jakość?


Obrońcy wielozadaniowości twierdzą, że mogą skupiać się na kilku zadaniach jednocześnie bez najmniejszego problemu. Czytałem książki dla managerów, w których możesz ustalić poziom swojej multizadaniowości. Czytelnik porównywany jest często do ośmiornicy, która z wykorzystaniem swoich macek jest w stanie zrobić klika rzeczy na raz lub słonia, który swoją wrażliwą trąbą może dotknąć tylko jednej rzeczy na raz. Proste! Robisz test. Otrzymujesz wynik i …

…gratulacje jesteś multizadaniową ośmiornicą!

Uważam, że wielozadaniowość jest mitem! Próbując wykonać kilka aktywności, na raz okazuje się, że zajmują one więcej czasu, niż gdyby wykonać je osobno.

Przykład: Czytanie maila i jedzenie.

Kiedy skupiasz się na kolejnym kęsie swojego śniadania, odrywasz uwagę od tekstu. Mózg jest skoncentrowany na dostarczeniu pożywienia, a nie czytania kolejnej linijki. Jeśli jakiś tekst w danej chwili bardziej Cię zainteresuje zapewne przestaniesz przeżuwać posiłek.


Przekonałem Cię? Nie?


Oto kolejny przykład. Prowadzenie samochodu i jednoczesna rozmowa przez telefon (trzymając telefon w dłoni). Nie dość, że jazda jest o wiele bardziej męcząca, bo dodajesz kolejną aktywność, która rozprasza Twoją uwagę, to wykonanie chociażby prostego skrętu połączonego ze zmianą biegów staje się wyzwaniem. Często gdy manewr się uda, zyskujesz przekonanie o swojej multizadaniowości. Zarówno naukowcy jak i policja przekonują, że takie działanie jest bardzo niebezpieczne i jest porównywalne, a nawet groźniejsze od jazy pod wpływem alkoholu!


Trzymając się motoryzacyjnego przykładu nie raz zdarzyło mi się zobaczyć innego kierowcę na drodze, który jedzie zygzakiem, lub porusza się bardzo powoli po drodze szybkiego ruchu. W trakcie wyprzedzania okazywało się, że kierowca rozmawia przez telefon i nie może skupić się na dwóch aktywnościach na raz!


Idealne wykonywanie kilku zadań na raz, bez utraty jakości nie istnieje. Multizadaniowość to mit! Potrafimy wykonywać kilka zadań naprzemiennie, które daje nam złudne poczucie bycia „wielozadaniową ośmiornicą” .

Na poparcie mojej tezy, proszę wykonaj prosty test, na który trafiłem w trakcie moich lektur.

I jak poszło?

Zakładam, że w drugim przypadku to zadanie zajęło Ci więcej czasu niż 20 sekund.

Czy nadal wątpisz w to, że wielozadaniowość oznacza stratę czasu i utratę jakości wykonywanych zadań?


Reasumując, skupianie się na jednej aktywności pozwala na szybsze wykonanie zadań. Uwierz, że zrobienie listy aktywności i wykonanie ich krok po kroku jest o wiele szybsze i mniej męczące.


Udanego tygodnia!

Michał


#multitasking #coach #inspiracje #motywacja #michalklosowicz #bloger


0 wyświetlenia

+48607733233

©2019 by Michal Klosowicz.